Zalany laptop

Zalany laptop, uszkodzenie zalanego komputera i laptopa, czyli jak uratować sprzęt i dane po zalaniu?

Wstęp.
Zalany laptop to zmora wielu użytkowników. Woda i inne płyny są bardzo niebezpieczne dla wielu elementów elektronicznych w laptopie lub w komputerze stacjonarnym. Wyciek substancji płynnej bezpośrednio na klawiaturę może spowodować uszkodzenie dysku twardego i innych układów/podzespołów. Uszkodzenia te są spowodowane zwarciem, które to w drastycznych przypadkach może uszkodzić trwale urządzenie.

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre ciecze są bardziej destrukcyjne ze względu ich kwasowość, mogącą spowodować korozję styków metalowych i wewnętrznych obwodów.

W omawianym przypadku istnieje wiele działań, które można podjąć aby ratować sytuację:

Jeśli laptop wciąż jest włączony, wyłącz go natychmiast i wyjmij baterie.
Czas w tej sytuacji odgrywa istotną rolę, ponieważ może dojść do uszkodzenia większej ilości elementów elektronicznych. Poza główną baterią należy tutaj wymontować (o ile to możliwe) małą baterię o napięciu 3V, służącą do podtrzymywania konfiguracji BIOS, RTC, etc. Zlokalizować ją można od strony spodniej urządzenia, pod główną pokrywą

Odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne.
Takie jak myszy, pendrive’y i karty bezprzewodowe. Największym zagrożeniem jest to, że do tej pory urządzenia mogły spowodować zwarcie!

odlacz urzadzenia peryferyjne zalany laptop warszawa

Obróć laptopa natychmiast tylną stroną do góry (w pozycji odwróconej litery “V”), tak aby płyn nie dostawał się głębiej do wnętrza laptopa.
Płyn będzie spływał po obudowie i elementach wentylacyjnych, omijając tym samym wrażliwą elektronikę, dysk twardy, kości RAM i inne czułe elementy. Tu trzeba się uzbroić w cierpliwość i odczekać do kilku godzin.

zalany laptop warszawa suszenie

Postaraj się wyciągnąć jak największą ilość wody.
Zrób to za pomocą papierowego ręcznika, chłonnej szmatki lub odkurzacza. Wykonując tę czynność nie naciskaj i nie wykonuj energicznych ruchów – może to spowodować dostanie się jeszcze większej ilości płynu do wnętrza urządzenia, co zwiększa ryzyko zwarcia.

zalana laptop zalana klawiatura czyszczenie

Oczyść powierzchnię oraz dostępne zakamarki laptopa z lepkiej pozostałości.
zalany laptop czyszczenie

Klawiatura, ekran i przyciski mogą być zabrudzone. Użyj do tego czystej chłonnej szmatki lub wacików.

Najlepiej użyć dejonizowanej (demineralizowanej) wody w przypadku ekranu, obudowy i klawiatury.

Rozkręć laptopa.
zalany laptop warszawa odkręcanie laptopa klawiatura matryca

Odłącz klawiaturę.
zalany laptop odlaczenie klawiatury

Wyjmij dysk twardy i kości pamięci RAM.
Ten punkt realizujemy profilaktycznie aby sprawdzić, czy odsłonięte elementy elektroniczne na tych urządzeniach nie są sklejone – co w przypadku pierwszego rozruchu mogłoby spowodować uszkodzenie tych podzespołów.

Wyczyść elementy znajdujące się pod klawiaturą.
Tutaj najlepiej skonsultować się z profesjonalnym serwisem w celu uzyskania pomocy, ewentualnie można iść dalej zgodnie z agendą poniżej.

Wymontować elementy zabrudzone.
Na tym etapie należy wymontować wszystkie zabrudzone elementy. W ten sposób będzie łatwiej je wyczyścić.

Usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wymontowanych elementów.
W przypadku mocno zaschniętych i lepkich zanieczyszczeń (np. Coca-Cola) na elektronice może być potrzebny alkohol izopropylowy (tzw. izopropanol). Większość zanieczyszczeń pochodzących z żywności można usunąć za pomocą wody destylowanej (dostępnej na każdej stacji benzynowej).
Zanieczyszczone elementy należy wyczyścić możliwie najdokładniej, po czym usunąć nadmiar stosowanego rozpuszczalnika i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

zalany laptop warszawa – zalana kosc ramu

Włóż wymontowane elementy z powrotem, następnie spróbuj uruchomić urządzenie.
Złóż urządzenie w całość, na koniec podłącz baterię oraz przewód zasilający i naciśnij przycisk POWER. Jeśli laptop uruchomi się, przejdzie procedurę POST i finalnie dojdzie do uruchamiania systemu operacyjnego tzn. że odnieśliśmy spektakularny sukces! 🙂

Rady/Ostrzeżenia.

  • Najlepsza rada to uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż laptop sam wyschnie
  • Nie używamy urządzeń generujących gorący strumień powietrza, a więc suszarek, opalarek, etc.
  • Nie suszymy elementów na grzejniku
  • Nie suszymy elementów w piekarniku
  • Używając wyżej wymienionych urządzeń możemy znacznie pogorszyć sprawę i spowodować uszkodzenie płyty głównej, deformacje obudowy, uszkodzenie matrycy.

Zrób to sam – czyli co będzie potrzebne.

Powyżej instrukcja jak samemu zabrać się do rzeczy. W tym celu będziemy potrzebowali:

  • odpowiedni zestaw śrubokrętów (prawie we wszystkich przypadkach wystarczą końcówki krzyżakowe)
  • izopropanol, ewentualnie wodę dejonizowaną (demineralizowaną)
  • patyczki do uszu/waciki
  • ścierka pochłaniająca wodę

Zleć to nam.
Zalany laptop, komputerowe dyski twarde, napędy taśm, zewnętrzne dyski twarde i inne nośniki danych są bardzo podatne na zalania. To sprawia, że dane mogą stać się niedostępne oraz urządzenie może ulec uszkodzeniu. Ale nie panikuj! Nawet jeśli nośnik pamięci znajduje się pod wodą, a jego elementy są uszkodzone odzyskanie danych nadal jest możliwe.

W przypadku zalania urządzenia firmowego (służbowego) może powstać ryzyko utraty newralgicznych danych takich jak: dokumenty biurowe, raporty finansowe, projekty, prezentacje lub bezcenne zdjęcia. Aby bezpiecznie odzyskać dane, nie uszkadzając coraz bardziej ich nośnika, należy zdecydować się na usługi odzyskiwania danych realizowane przez doświadczone i specjalistyczne firmy.

W przypadku gdy oszacujecie zbyt dużą pracę bądź ryzyko, śmiało zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem komputerowym.