Czyszczenie klawiatury, zalana klawiatura w laptopie, czyli jak wyczyścić zabrudzoną klawiaturę.

Wstęp – zalana klawiatura w laptopie

Klawiatura komputera/laptopa jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń wejścia. Ma ona za zadanie przesyłanie sygnałów w postaci znaków bezpośrednio do urządzenia przetwarzania danych, tj. komputera, laptopa, telefonu, tabletu, etc. Obok myszy komputerowej, z jednej strony klawiatura jest niezastąpionym narzędziem komunikacyjnym. Z drugiej strony to urządzenie o największym kontakcie dotykowym, stąd najszybciej ulega wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniom.
Użytkownicy klawiatur laptopów często zmagają się z następującymi przypadłościami:

 • klawisze laptopa zacinają się – po naciśnięciu wydają nienaturalne dźwięki, pozostają wciśnięte, długo wracają do położenia pierwotnego, etc.,
 • zalana klawiatura w laptopie,
 • wciskane klawisze nie powodują pojawiania się znaków na ekranie.

Jeśli spełniasz chociaż jedno z powyższych kryteriów to właśnie moment, w którym zdecydowanie wskazane jest czyszczenie klawiatury z kurzu i innych zanieczyszczeń. Poniżej podajemy przykładowy sposób uporania się z tym problemem.

Zalana klawiatura w laptopie to żaden problem. Oferujemy najskuteczniejsze czyszczenie laptopa Warszawa.

Podstawowe narzędzia.

Do czyszczenia klawiatury ze wszelkich możliwych zanieczyszczeń, potrzebne nam będą następujące narzędzia:

 • czysta ścierka z mikrofibry,
 • pędzelek z miękkim włosiem,
 • puszkę ze sprężonym powietrzem,
 • wykałaczka (najlepiej drewniana lub plastikowa),
 • płyny do czyszczenia obudowy (przy konieczności czyszczenia pod klawiszami alkohol izopropylowy – izopropanol),
 • woda destylowania/demineralizowana/dejonizowana (do czyszczenia klawiszy można dodać trochę mydła w płynie),
 • patyczki higieniczne (w przypadku czyszczenia na mokro miejsc trudno dostępnych).

Pamiętaj, zalana klawiatura w laptopie to dla nas zadanie. Proponujemy najlepsze czyszczenie komputera Warszawa.

 • podstawowe narzędzia – zalana klawiatura w laptopie
 • podstawowe narzędzia – czyszczenie zewnętrzne laptopa
 • podstawowe narzędzia czyszczenie wnętrza laptopa

Przygotowanie klawiatury do czyszczenia.

W tym etapie laptop musi być wyłączony, a przewód zasilający i bateria odłączone.
UWAGA! W przeciwnym razie możemy narazić czyszczony sprzęt na poważne uszkodzenie.
Ponadto, można odłączyć wszelkie dyski zewnętrzne, pamięci flash, karty pamięci, urządzenia wejścia/wyjścia (mysz, klawiatura, monitor) i inne urządzenia podłączone do laptopa. Zwiększymy tym samym własny komfort oraz bezpieczeństwo pracy.
Pamiętaj, zalana klawiatura w laptopie to żaden problem. Oferujemy najlepsze czyszczenie laptopa Warszawa.

czyszczenie klawiatury laptopa – zalana klawiatura w laptopie

przygotowanie do czyszczenia – czyszczenie zewnętrzne laptopa

odłącz urządzenia peryferyjne – czyszczenie wnętrza laptopa
Faza czyszczenia. Trudność: mała/średnia/trudna.
Aby wstępnie wyczyścić klawiaturę należy użyć pędzelka wymiatając spomiędzy klawiszy zanieczyszczenia. Aby ułatwić te proces można przechylić laptop tak, aby powierzchnia klawiatury skierowana była w dół. Dodatkowo można wtedy kilkukrotnie przesunąć palcem po wszystkich klawiszach, tym samym ułatwiając czyszczenie. Można się też wspomóc sprężonym powietrzem, jeśli takowe posiadamy. Powietrze wystrzelone pod zwiększonym ciśnieniem bardziej sprawnie dociera i czyści trudno dostępne miejsca. Co więcej, długa i cienka rurka dołączona do zestawu znacznie polepsza dotarcie do w/w miejsc.

UWAGA! Nie czyścimy metodą wydmuchiwanego powietrza z ust. Często zdarza się, że wraz z powietrzem wylatują mniejsze/większe ilości śliny. Może to powodować korozję elementów metalowych i, co gorsze, zwarcia z powodu przewodzenia energii elektrycznej.
UWAGA! Podczas czyszczenia klawiatury nie należy energicznie potrząsać laptopem. Może to spowodować uszkodzenie mechanicznych elementów laptopa (dyski twarde, napędy optyczne).

Następnie przychodzą z pomocą czysta ściereczka z mikrofibry, specjalny płyn do czyszczenia powierzchni plastikowych, oraz patyczki higieniczne. Stosowny płyn nanosimy na ściereczkę i delikatnie przecieramy powierzchnię klawiszy. Zabieg stosujemy tak długo, aż doprowadzimy klawiaturę do oczekiwanego wyczyszczenia.
UWAGA! Płyn naniesiony bezpośrednio na klawiaturę może dostać się do nieodpowiednich miejsc i ją uszkodzić.

W razie potrzeby można użyć nawilżonych patyczków kosmetycznych, aby bardziej dokładnie wyczyścić powierzchnie trudno dostępne (np. pod klawiszami).

czyszczenie kalwiatury laptopa – zalana klawiatura w laptopie

W sytuacji, gdy zanieczyszczenia pod klawiszami są zbyt rozległe (zacinające się i/lub zbyt wolno odbijające klawisze, nietypowe dźwięki naciskanych klawiszy) konieczne będzie ich częściowe bądź całkowite zdemontowanie. Demontaż klawiszy wykonujemy podważając je szerokim i płaskim narzędziem, tj.: nóż, szeroki płaski wkrętak, kawałek szerokiego twardego plastiku – np. karta płatnicza.
UWAGA! Nie jest zalecany samodzielny demontaż klawiszy bez stosownej wiedzy i doświadczenia. Istnieją różne mocowania klawiszy w klawiaturach różnych modeli laptopów – nieumiejętny demontaż może spowodować trwałe uszkodzenia klawiszy. W takiej sytuacji doradzamy oddać sprzęt do ekspertów.
Zdemontowane klawisze można umyć w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z mydłem, lub oczyścić izopropanolem.
Zalana klawiatura w laptopie to dla nas zadanie. Oferujemy najskuteczniejsze czyszczenie komputera Warszawa.

Jeśli interesuje Cię czyszczenie wewnętrzne i/lub zewnętrzne laptopa, czytaj linki:

 • czyszczenie wewnętrzne laptopa
 • czyszczenie zewnętrzne laptopa

Jak często czyścić?

Stan czystości klawiatury zależy przede wszystkim od sposobu jej użytkowania. Im bardziej dbać będziemy o ogólną czystość laptopa, tym czystsza będzie również jego klawiatura.
W razie wątpliwości zawsze można zdać się na ekspertów. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie procedur czyszczenia sprzętu komputerowego.
Oferujemy najskuteczniejsze czyszczenie laptopa Warszawa.

Rady/Ostrzeżenia.

Nie używamy urządzeń generujących gorący strumień powietrza, a więc suszarek, opalarek, etc.,
Nie suszymy elementów na grzejniku,
Nie suszymy elementów w piekarniku.
Wykonując wyżej wymienione czynności możemy spowodować uszkodzenie układów elektronicznych, deformacje/uszkodzenia klawiatury i klawiszy.

Zleć to nam.
Nieumiejętne czyszczenie laptopa to wciąż jeden z wielu istotnych czynników powodujących wady i uszkodzenia sprzętu komputerowego. To sprawia, że urządzenie jest częściowo bądź całkowicie niezdatne do użycia. Ale nie panikuj! Nawet przy uszkodzeniu laptopa odzyskanie danych nadal jest możliwe.

W przypadku uszkodzenia sprzętu firmowego (służbowego) może powstać ryzyko utraty newralgicznych danych takich jak: dokumenty biurowe, raporty finansowe, projekty, prezentacje lub bezcenne zdjęcia. Aby bezpiecznie odzyskać dane, nie uszkadzając coraz bardziej ich nośnika, należy zdecydować się na usługi odzyskiwania danych realizowane przez doświadczone i specjalistyczne firmy.

W przypadku gdy oszacujecie zbyt dużą pracę bądź ryzyko, śmiało zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem komputerowym.