Domowa klimatyzacja w okresie zimowym

Zarówno domy wolnostojące jak i mieszkania w blokach coraz częściej wyposażane są w klimatyzację, mające przynieść ulgę w okresie letnim. Montaż instalacji to dość wysoki koszt, zważywszy na panujący w Polsce klimat, przynoszący upalne temperatury jedynie przez kilka wakacyjnych miesięcy w roku. Umiarkowana lub mroźna pogoda za oknem nie powinna być powodem by zapomnieć zamontowanym w domu urządzeniu, które wbrew powszechnej opinii, może przydać się przez cały rok.

Zapewnienie komfortu domownikom

Z korzyścią dla komfortu domowników, możliwe jest ustawienie dogodnej temperatury w pomieszczeniu również w okresach gdy za oknem temperatury spadają do nieprzyjemnych wartości. Układ klimatyzacji w nowoczesnych urządzeniach skonstruowany jest w sposób pozwalający odwrócić metodę jego działania, zasysając zimne powietrze z wnętrza budynku i oddając w zamian ciepłe. Klimatyzacja w ten sposób może podnieść temperaturę panującą w domu do wartości jakie najbardziej odpowiadają jego domownikom.

Odświeżenie powietrza wewnątrz mieszkania

Niskie temperatury na zewnątrz zniechęcają do otwierania okien i wymiany powietrza wewnątrz budynku. Wpływa to negatywnie na zdrowie, powodując między innymi bóle głowy czy problemy ze snem. Ponadto brak cyrkulacji powietrza może sprzyjać pojawianiu się wilgoci w domu, a różnice temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna powoduje częste parowanie szyb. Wprawienie w ruch powietrza w mieszkaniu z wykorzystaniem klimatyzatora pozwala nie tylko pozbyć się problemów z wilgocią, ale również zapewni świeże powietrze bez konieczności chłodzenia wnętrza mroźnym podmuchem zza okna.

W okresie zimowym nad terenami zabudowanymi unosi się smog lub dym z domowych pieców centralnego ogrzewania. Powoduje to, że otwierając okna w celu przewietrzenia mieszkania, wpuszczamy do wewnątrz szkodliwe zanieczyszczenia. Również ten problem zostaje rozwiązany z wykorzystaniem klimatyzatora, gdyż w momencie wentylacji budynku, zasysane z zewnątrz powietrze zostaje nie tylko ogrzane, ale również filtrowane ze szkodliwych cząsteczek oraz nieprzyjemnego zapachu.

Dbanie o czystość układu chłodzenia

W instalacji nieużywanego urządzenia chłodniczego gromadzi się zarówno kurz jak i szkodliwe drobnoustroje czy pleśń. W trosce o zdrowie domowników, oraz sprawność samego klimatyzatora, urządzenie powinno być regularnie uruchamiane choćby na krótką chwilę nawet w miesiącach, kiedy panująca za oknami aura nie wymaga jego stosowania. Uruchomienie układu na kilka minut nawet zimą, zapewni jego sprawne działanie, bez nieprzyjemnych zapachów i rozpylanych drobnoustrojów, w okresie gdy aura za oknem wymagać będzie wzmożonej pracy urządzenia.