Zalany telefon

Zalany telefon. Co zrobić jeśli nasz telefon wyląduje w wannie lub zostanie uprany z naszymi ulubionymi ciuchami? Co jeśli został oblany cieczą i wygląda na martwy, lub dziwnie się zachowuje? Może to oznaczać koniec naszego zalanego telefonu. Istnieje jednak kilka sposobów aby w wielu takich przypadkach przywrócić do życia mokry i pozornie martwy telefon. Poniżej kilka kroków, które pomogą nam w pierwszych chwilach, tuż po nieszczęśliwym zdarzeniu.

Krok 1: Zalany telefon – Natychmiast wyjmij telefon z cieczy.

Im szybciej tym mniej cieczy i detergentów znajdzie się w naszym telefonie. Wydaje się to całkiem proste jednak istnieją pewne sytuacje, kiedy nie będziemy z zapałem ratować naszego telefonu (np. gdy wyląduje w toalecie).

Krok 2: Odłącz telefon od źródeł zasilania, a następnie go wyłącz.

W celu uniknięcia zwarcia trzeba jak najszybciej odłączyć wszelkie źródła zasilania: ładowarki, stacje ładujące, etc. Jeśli telefon w dalszym ciągu jest włączony i reaguje na polecenia, trzeba jak najszybciej go wyłączyć. Jednak nie poświęcaj na tę czynność zbyt wiele czasu – w razie problemów przejdź do kroku nr 3.

Krok 3: Zdejmij obudowę i wyjmij baterię.

Zalany telefon jest prawdopodobnie wewnątrz wypełniony wodą. Jeśli to możliwe, należy jak najszybciej wyjąć baterię – czas reakcji ma tu kluczowe znaczenie. Można spróbować przesunąć lub zdjąć tylny panel, aby dostać się do komory baterii.
UWAGA! Smartfony nowszej generacji, a szczególnie Apple iPhone, sprawiają znacznie większą trudność w dostaniu się do baterii.

Krok 4: Wyjmij kartę SIM.

Jeśli można wyjąć kartę SIM, należy to zrobić. Istnieje duża szansa, że cenne kontakty i inne dane przechowywane na karcie mogły przetrwać. Czynność ta zmniejszy prawdopodobieństwo utraty ważnych danych.

Krok 5: Usuń inne komponenty.

Teraz jest czas, aby wyjąć kartę microSD, słuchawki, i inne urządzenia podłączone do smartfona. Wiele modeli telefonów stanowi nie mały problem w rozłożeniu ich przez właścicieli. Co więcej, otwarcie takiego telefonu powoduje utratę gwarancji (jeśli takowa w danej chwili obowiązuje).
UWAGA! Standardowe gwarancje nie obejmują uszkodzeń powstałych przez zalanie.
A więc wpierw dowiedz się od sprzedawcy czy warunki gwarancji obejmują zalanie. Jeśli okaże się, że gwarancję w ten sposób utraciliśmy, śmiało możemy podjąć próbę rozebrania telefonu w celu bardziej dokładnego wysuszenia – co ma wpływ na zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych zwarciami.
UWAGA! Do tego celu używaj narzędzi wykonanych z miękkich surowców (plastik, drewno). Inaczej możesz uszkodzić podzespoły takie jak: obudowa, ramka, płyta główna, etc.

Krok 6: Usuń całą wilgoć (domowy sposób) i zanieczyszczenia.

Zaczynamy delikatnie potrząsać telefonem, aby usunąć nadmiar cieczy. Następnie używamy ręcznika aby pochłonąć tyle wilgoci, ile to możliwe (zwłaszcza w szczelinach telefonu). Czasami można również użyć małego odkurzacza aby wyssać ciecz, ewentualnie skorzystać z ryżu. Ryż pozwala wchłonąć resztę wilgoci i ułatwia proces parowania. Jeśli telefon zalany był lepką cieczą typu sok/Coca-Cola wszystkie zalane elementy telefonu należy wypłukać w wodzie destylowanej/dejonizowanej lub izopropanolu.
UWAGA! Lepka zawartość cieczy nawet po całkowitym wysuszeniu przewodzi prąd i może powodować zwarcia.

Krok 7: Bądź cierpliwy.

Niezależnie jaka metoda została wybrana, suszenie powinno odbywać się w temperaturze ok. +40 stopni C. Można też suszyć w temperaturze pokojowej, lecz proces będzie dłuższy. Wysuszony telefon powinien jeszcze poleżeć w suchym i ciepłym miejscu od 24 do 48 godzin.

Krok 8: Złóż telefon i sprawdź.

Następnie można złożyć telefon oraz dokładnie sprawdzić możliwie wszystkie jego funkcjonalności.

Krok 9: Skontaktuj się z nami.

Jeśli zalany telefon w dalszym ciągu nie działa właściwie prosimy skontaktować się z ekspertami. W naszym laboratorium posiadamy specjalistyczne narzędzia, za pomocą których bardziej efektywnie przywracamy urządzenie do dawnej sprawności.