Czyszczenie wnętrza laptopa, czyszczenie wewnętrzne laptopa, wymiana pasty w laptopie, czyli jak rozwiązać problem grzejącego się laptopa?

Wstęp – Wymiana pasty w laptopie.

W obecnych czasach liczba osób użytkujących laptopa stale wzrasta. Komputer przenośny posiada wiele zalet takich jak: mobilność, energooszczędność, estetyka, miniaturyzacja, brak przewodów, etc. Powyższe sprawiają, że laptop to symbol wygody, niezależności, biznesu. Jednak każda wygoda ma swoją cenę.
Użytkownicy laptopów często zmagają się z następującymi przypadłościami:

 • laptop głośno pracuje,
 • laptop wolno pracuje,
 • laptop zawiesza się,
 • laptop przegrzewa się.

Jeśli spełniasz choćby jedno z powyższych kryteriów, zdecydowanie wskazana jest wymiana pasty w laptopie. Jeśli postąpisz zgodnie z poniższymi wskazówkami, wymiana pasty w laptopie stanie się stosunkowo łatwa i bezpieczna.

Wymiana pasty w laptopie to zadanie dla nas, zaś dla Ciebie spokój i czas wolny. Oferujemy najskuteczniejsze czyszczenie komputera Warszawa.

Podstawowe narzędzia.

Aby wymiana pasty w laptopie była możliwa, potrzebne nam będą następujące narzędzia:

 • pasta termoprzewodząca (najlepiej dobrej jakości),
 • miękki papier (np. ręcznik papierowy)
 • zestaw wkrętaków krzyżakowych,
 • plastikowa szpatułka do podważania zatrzasków pokrywy laptopa,
 • czysta ścierka z mikrofibry (opcjonalnie),
 • patyczki higieniczne (opcjonalnie),
 • pędzelek z miękkim włosiem (opcjonalnie).

Pamiętaj, wymiana pasty w laptopie to dla nas żaden problem. Proponujemy najlepsze czyszczenie laptopa Warszawa.

podstawowe narzędzia – wymiana pasty w laptopie

podstawowe narzędzia – czyszczenie wnętrza laptopa

podstawowe narzędzia czyszczenie wnętrza laptopa

Przygotowanie laptopa do rozebrania.
Laptop musi być wyłączony, a przewód zasilający i bateria odłączone. Jeśli to możliwe, należy również odłączyć baterię 3V od płyty głównej.
Dodatkowo należy odłączyć wszelkie dyski zewnętrzne, pamięci flash, karty pamięci, urządzenia wejścia/wyjścia (mysz, klawiatura, monitor) i inne urządzenia podłączone do laptopa.

Jeśli najpierw potrzebne Ci zewnętrzne czyszczenie laptopa, polecamy ten post >> czyszczenie zewnętrzne laptopa

przygotowanie do rozebrania – wymiana pasty w laptopie

odłącz urządzenia peryferyjne – czyszczenie wnętrza laptopa

Rozłożenie laptopa na części.
Ten krok został opisany w poście >> czyszczenie wnętrza laptopa

Pamiętaj! Wymiana pasty w laptopie to zadanie dla nas, a dla Ciebie spokój i czas wolny. Proponujemy najskuteczniejsze czyszczenie komputera Warszawa.

rozebranie laptopa na części – wymiana pasty w laptopie

rozebranie laptopa na części – czyszczenie wnętrza laptopa

Demontaż elementów układu chłodzenia.

Polega na zdjęciu wiatraczka i radiatora z elementów wymagających chłodzenia, tj. procesora, BGA karty graficznej i BGA mostka północnego. W pierwszej kolejności odłączamy wtyczkę zasilającą wiatraczek od płyty głównej.
UWAGA! Należy zachować szczególną ostrożność podczas odłączania wtyczki – jest bardzo delikatna. Nieumiejętne odłączanie może spowodować jej pęknięcie i/lub wyrwanie przewodu(ów).

W następnym kroku demontujemy radiator, tj. odkręcamy śrubki mocujące w kolejności ich oznaczenia. Najlepszym sposobem jest stopniowe ich odkręcanie (np. po 2-3 obroty wkrętaka). Teraz można odjąć radiator od układów chłodzonych.
UWAGA! Zdarza się, że mocno zużyta/zaschnięta pasta termoprzewodząca działa jak klej – wtedy to radiator przy demontażu zdaje się ani drgnąć! Należy wtedy zachować szczególną ostrożność, gdyż użycie dużej siły uszkodzić może elementy chłodzone. Aby w takiej sytuacji zdjąć radiator należy delikatnie podważać ze wszystkich stron palcami lub plastikową szpatułką. Dla ułatwienia można wcześniej podgrzać radiator nie przekraczając bezpiecznych temperatur (najlepiej do 60-70 stopni Celsjusza).

Wymiana pasty w laptopie to dla nas żaden problem, dla Ciebie zaś spokój i wolny czas. Oferujemy najlepsze czyszczenie komputera Warszawa.

demontaż elementów układu chłodzenia – wymiana pasty w laptopie

demontaż elementów układu chłodzenia – wymiana pasty w laptopie

Czyszczenie elementów chłodzonych ze zużytej pasty.

Za pomocą plastikowej szpatułki usuwamy możliwie największą ilość zużytej pasty z elementów chłodzonych (procesor, BGA karty graficznej, BGA mostka północnego). Do pełnego wyczyszczenia elementów używamy miękkiego papieru lub ściereczki z mikrofibry.

UWAGA! Zachowaj szczególną ostrożność podczas usuwania pasty z elementów chłodzonych. Nieumiejętne czyszczenie może spowodować przerwanie ścieżek/styków oraz oderwanie sąsiadujących elementów elektronicznych. Jeśli nie posiadasz dostatecznej wiedzy/umiejętności lub nie czujesz się pewnie, zdaj się na ekspertów.

czyszczenie elementów chłodzonych – wymiana pasty w laptopie

Teraz przechodzimy do czyszczenie wiatraczka. W tym celu należy odkręcić śrubki mocujące górną pokrywę obudowy.

UWAGA! Zdarza się, że górna pokrywa przytwierdzona jest na plastikowe plomby – co jest dosyć uciążliwe w demontażu. Aby zdjąć taką pokrywę należy rozlutować plomby, najlepiej za pomocą lutownicy. Założenie pokrywy wygląda analogicznie odwrotnie.

Czyszczenie wiatraczka oraz radiatora z zanieczyszczeń.

Teraz za pomocą pędzelka i sprężonego powietrza bardzo dokładnie czyścimy wiatraczek. Jeśli powyższy zabieg nie da oczekiwanego rezultatu, należy miejscowo użyć wody utlenionej i/lub izopropanolu.
Czyścimy też spodnią część radiatora z resztek zużytej pasty termoprzewodzącej. Robimy to za pomocą plastikowej szpatułki i płatków kosmetycznych.
Wymiana pasty w laptopie to żaden problem. Proponujemy najskuteczniejsze czyszczenie laptopa Warszawa.

czyszczenie wiatraczka – wymiana pasty w laptopie

Nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej na elementy chłodzone.
Możemy to zrobić na bardzo sposobów, i tylko od nas zależy który wybierzemy. Jednakże nasi eksperci rekomendują metody na “gwiazdkę” lub “spiralę”.
UWAGA! Należy pamiętać, iż nie można nałożyć zbyt dużej ilości. Może to spowodować wyciek nadmiaru pasty na płytę główną i jej zanieczyszczenie/uszkodzenie.

Założenie układu chłodzenia i złożenie laptopa.
Po wymianie pasty termoprzewodzącej zakładamy układ chłodzenia w kolejności analogicznie odwrotnej do zdejmowania, a laptopa składamy w kolejności odwrotnej do rozkładania. Jeśli zastosujemy się do tej systematyki, z pewnością nam się uda bez pominięcia jakiejkolwiek części, śrubki, etc.

Po złożeniu uruchamiamy laptopa i sprawdzamy czy wszystko działa prawidłowo. Można także zainstalować/uruchomić program diagnostyczny i sprawdzić aktualne temperatury procesora i układu BGA karty graficznej.
Wymiana pasty w laptopie to zadanie dla nas, zaś dla Ciebie spokój i czas wolny. Oferujemy najskuteczniejsze czyszczenie laptopa Warszawa.

założenie układu chłodzenia i złożenie laptopa – wymiana pasty w laptopie
złożenie laptopa – czyszczenie wnętrza laptopa

Co dalej? Kiedy następna wymiana pasty?

Wszystko zależy od dwóch kluczowych czynników: maksymalnej temperatury pracy układów chłodzonych (procesora, BGA karty graficznej) oraz jakości użytej pasty. Profilaktycznie pastę termoprzewodzącą powinno się wymieniać co 1-2 lat, w zależności od w/w czynników. W przypadku bardzo drogich i dobrych past (AAB Cooling Thermal Grease 2, Arctic Cooling MX-2, Arctic Silver Ceramique) okres żywotności nałożonej pasty wydłuża się nawet do kilku lat.
Tak więc, do oceny i decyzji użytkownika należy określenie częstości wymiany pasty termoprzewodzącej w sprzęcie komputerowym. W razie wątpliwości można zdać się na ekspertów. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie procedury czyszczenia sprzętu komputerowego.
Pamiętaj, że wymiana pasty w laptopie nie musi być problemem nie do przeskoczenia. Proponujemy najskuteczniejsze czyszczenie laptopa Warszawa.

Rady/Ostrzeżenia.

 • Nie używamy urządzeń generujących gorący strumień powietrza, a więc suszarek, opalarek, etc.,
 • Nie suszymy elementów na grzejniku,
 • Nie suszymy elementów w piekarniku,
 • Nie używamy narzędzi wykonanych z twardego surowca (metal, kamień, szkło).

Używając wyżej wymienionych rad możemy uniknąć ewentualnych uszkodzeń płyty głównej, deformacji obudowy, uszkodzeń matrycy, etc.

Zleć to nam.
Nieumiejętna wymiana pasty w laptopie to wciąż jeden z wielu istotnych czynników powodujących wady i uszkodzenia sprzętu komputerowego. Ale nie panikuj! Odzyskanie danych, nawet przy uszkodzeniu laptopa jest nadal możliwe.

W przypadku uszkodzenia sprzętu firmowego (służbowego) może powstać ryzyko utraty newralgicznych danych takich jak: dokumenty biurowe, raporty finansowe, projekty, prezentacje lub bezcenne zdjęcia. Aby bezpiecznie odzyskać dane, nie uszkadzając coraz bardziej ich nośnika, należy zdecydować się na usługi odzyskiwania danych realizowane przez doświadczone i specjalistyczne firmy.

W przypadku gdy oszacujecie zbyt dużą pracę bądź ryzyko, śmiało zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem komputerowym.