Laptop sam się wyłącza – co zrobić?

Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności jego użytkowanie jest znacznie wygodniejsze. W końcu to urządzenie komputerowe nie jest podłączone do stałego źródła zasilania, a to pozwala korzystać ze sprzętu w dowolnym, dogodnym miejscu. W takim przypadku żywotność baterii może wynosić od 3 do 5 godzin bez ładowania. Dlaczego laptop sam się wyłącza i jak poważnym zdarzeniem może to być? Kwestie te rozważymy w dzisiejszym artykule bardziej szczegółowo. Zapraszamy.

Dlaczego laptop sam się wyłącza?


Przegrzanie

Komputer sam się wyłącza po jakimś czasie? Najczęściej sprzęt komputerowy może wyłączyć się z powodu przegrzania. Faktem jest, że każdy komputer posiada wentylatory, które powinny chłodzić całe urządzenie. Jeśli wentylator zakurzy się lub co gorsza, nagromadzi się w nim bardzo wiele brudu, temperatura laptopa może wzrosnąć, a on sam może się wyłączyć.

Jeśli temperatura jest głównym wrogiem laptopa, w takim przypadku należy przestać pracować na laptopie w miejscach, które nie pozwalają na cyrkulację powietrza. Umieszczanie go na kocu lub dowolnej tkaninie doprowadzi do powolnego nagrzewania się podczas pracy, a gdy temperatura osiągnie krytyczną normę, odpowiedni wyłączy się, aby wyeliminować awarię systemu.

Obecność wirusów

Dlaczego laptop sam się wyłącza, gdy cały sprzęt nie posiada dostrzegalnej przyczyny uszkodzenia? Niezalany laptop, nieuszkodzony mechanicznie, z najnowszymi sterownikami i systemem wyłącza się co jakiś czas – często świadczy to o obecności wszelkich malware, wirusów, czy też złośliwego oprogramowania. W związku z tym należy sprawdzić laptop za pomocą programu antywirusowego. Jeśli nie posiadasz takiego na laptopie, należy go niezwłocznie zainstalować.

Programy antywirusowe można pobrać bezpośrednio z Internetu, ale ważne jest, aby były to oficjalne strony. Jeśli nie możesz go pobrać, ponieważ laptop często się wyłącza, zaleca się skontaktowanie ze znajomym informatykiem lub centrum serwisowym i zainstalowanie programu antywirusowego za pomocą dysku flash USB, lub innego dysku wymiennego.

Przestarzałe lub błędne sterowniki


Laptop sam się wyłącza na Windows 10 lub starszych systemach operacyjnych? Problemem mogą być sterowniki. Jeśli laptop posiada przestarzałe lub niezałatane sterowniki, może to być wina stojąca za wyłączającym się komputerem. Żeby dowiedzieć się, czy występują problemy tego rodzaju, należy sprawdzić aktualność sterowników za pomocą „Menadżera Urządzeń” lub opcji „Windows Update”. Można użyć także specjalnych programów, które pomogą sprawdzić sterowniki pod kątem wydajności i, jeśli to konieczne, je zaktualizować. Jeśli laptop sam się wyłącza, zaktualizowane sterowników może naprawić problem w ciągu kilkunastu minut.

Zepsuta bateria

Jeśli twój zalany laptop funkcjonował przez długi czas bez przeszkód, aż do momentu nagłych zgaśnięć systemu, może to świadczyć o problemie z baterią. Problem ten jednak zdarza się także, gdy laptop nie uległ zalaniu. Zasilacz może pracować w standardowym trybie przez około 2 do 4 lat od momentu rozpoczęcia użytkowania, po tym okresie jego żywotność powoli zaczyna spadać.

Jeśli to konieczne, należy zakupić nowy zasilacz, gdyż naprawa jest niepraktyczna i wysoka w kosztach. W przypadku uszkodzenia przewodu lub złącza w ładowarce również mogą wystąpić przerwy w zasilaniu urządzenia przenośnego. W związku tym nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, ponieważ bateria z biegiem czasu może przestać kompletnie działać. Co więcej, jeśli jest to zalany laptop, jak najszybsze udanie się do centrum serwisowego lub dokładne, samodzielne wysuszenie całego urządzenia, rozbierając je na części, może uratować nie tylko baterię, ale i całego laptopa.

Uszkodzenia mechaniczne laptopa

Jeśli laptop sam się wyłącza bez przegrzania, to w takim przypadku przyczyną mogą być uszkodzenia mechaniczne. Na przykład:

  • Przegrzanie karty graficznej lub procesora, które występują z powodu problemów z oprogramowaniem;
  • Jeśli komputer został nawet jednokrotnie upuszczony lub uderzony o twardą powierzchnię, wpłynie to na możliwość jego samoistnego wyłączenia;
  • Często zdarza się, że laptop sam się wyłącza, ze względu na mechaniczne uszkodzenie płyty głównej lub dysku twardego;
  • Jeśli przy urządzeniu wylane zostały napoje, mogło to doprowadzić do zalania sprzętu. Zalany laptop może działać przez długi czas bezproblemowo, aż do momentu zachodzących w jego wnętrzu zwarć, uszkadzających delikatną strukturę urządzenia. Płyta główna może ulec poważnym uszkodzeniom, jeśli przypadkowo wylany w niewielkiej ilości płyn dostanie się do wnętrza laptopa;
  • Ostatnią przyczyną może być również awaria systemu zasilania. Może to być brak kontaktu wtyczki lub usterka w gnieździe ładowarki.

Co zrobić, jeśli laptop samoistnie się wyłącza?

Jeśli laptop wyłącza się spontanicznie, bez żadnego wyraźnego sygnału, należy sprawdzić obecność złośliwych programów zainstalowanych w systemie. Oczyszczenie laptopa za pomocą specjalnych programów, czy przywrócenie systemu do punktu, w którym nie było żadnych problemów z urządzeniem, może uratować sprzęt i system.

Podsumowując, jeśli problemy z wyłączającym się laptopem są nie do rozwiązania, należy skierować się do centrum serwisowego, aby nie tylko ustalić prawdziwy powód stojący za wyłączającym się laptopem, ale także naprawić inne, współistniejące problemy. W końcu przenośny sprzęt elektroniczny to nie „kawałek stali” wypchany różnymi chipami i płytami. Taki sprzęt to złożona konstrukcja, a z powodu nieznajomości wszystkich niuansów osoba, która nie rozumie struktury takiego urządzenia, może tylko pogorszyć sytuację. W związku z tym konsekwencje mogą być tragiczne i nie podlegać korekcie.