Jak przyśpieszyć komputer? Klonowanie dysku – 3 powody, dla których warto to zrobić

Nieoczekiwana awaria dysku może zniweczyć naszą ciężką, wielomiesięczną pracę na komputerze. Wiedzą coś o tym osoby pracujące zdalnie, a także studenci, dla których nieoczekiwana utrata danych z dysku mogłaby być czymś fatalnym. W dobie cyfrowych uwarunkowań musimy bardzo często działać na własną rękę, aby zabezpieczyć cenne dane na nośniku. Jednym ze sposobów na skuteczną ochronę plików jest utworzenie jego kopii. Można to zrobić poprzez klonowanie dysku twardego. Inną zaletą klonowania jest możliwość dokładnego i skutecznego przeniesienia danych na nowocześniejszy dysk, np. w kontekście unowocześniania i przyspieszania komputera. W niniejszym artykule wskazujemy, dlaczego wykonywanie kopii dysku jest pożyteczne. Tłumaczymy, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej.

Pomysł na przyspieszenie systemu – klonowanie dysku systemowego

Jeśli nasz komputer uruchamia się kilka minut, a w czasie od kliknięcia przycisku POWER, do ujrzenia pulpitu jesteśmy w stanie zrobić herbatę, to z dużą dozą pewności winowajcą takiej sytuacji jest przestarzały dysk twardy. Dyski starego typu, czyli tzw. HDD są znakomitym bankiem danych, nie nadają się jednak współcześnie na bycie nośnikiem systemu. Znaczną przewagę nad nośnikami HDD mają szybkie dyski SSD, charakteryzujące się kilkusetprocentową różnicą prędkości zapisu i odczytu danych. Wymiana dysku na szybszy model (i niekoniecznie droższy, biorąc pod uwagę obecne ceny podzespołu) może się odbyć wraz z przeniesieniem danych z jednego nośnika, na drugi. Klonowanie dysku HDD, czyli dosłowne kopiowanie dysk na dysk SSD można przeprowadzić za pomocą dedykowanych programów komputerowych. Wyróżniamy poniżej niektóre darmowe aplikacje, umożliwiające klonowanie dysku HDD na SSD:

  • EaseUS Todo Backup Free
  • AOMEI Backupper Standard
  • NCHC Free Software Labs Clonezilla

Programy różnią się funkcjonalnością. Niektóre z nich uruchomimy bezpośrednio z poziomu pulpitu (np. Macrium), inne wymagają włączenia BIOS-u (np. NCHC). Cel działania wszystkich wymienionych aplikacji jest ten sam: pomagają w zarządzaniu partycjami, usprawniają kopiowanie danych pomiędzy dyskami i umożliwiają klonowanie dysku. “Podmianka” starego nośnika na nowy, o charakterystyce półprzewodnikowej, poskutkuje znacznym przyspieszeniem systemu. Czas ładowania ekranu startowego powinien skrócić się kilkukrotnie. Poprawi się także szybkość wczytywania programów, gier, czy przeglądarki internetowej.

Klonowanie danych jako sposób na większe bezpieczeństwo informacji

W dobie dzisiejszych zagrożeń, związanych z możliwością utraty danych na różne sposoby, jesteśmy narażeni na nieoczekiwaną stratę plików, bez możliwości ich ponownego przywrócenia. To zaś skutkuje większym zainteresowaniem nowych rozwiązań, m.in. chmur internetowych, czy back-upami z poziomu Windowsa. Najszybszym i najsprawniejszym sposobem jest jednak klonowanie dysku na dysk SSD, bez konieczności logowania się na system chmur, czy wykupywania pakietu przestrzeni dyskowej. Systematyczne tworzenie kopii danych przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na wypadek nieoczekiwanych splotów wydarzeń. Najlepiej dokonywać tego przynajmniej raz na kilka miesięcy. Podstawowym odniesieniem będzie jednak częstotliwość zapisywania danych, ich zapisywana ilość w ciągu miesiąca oraz ich ważność. Dlaczego warto klonować nośnik?

  • Dysk komputerowy może paść ofiarą ataku hakerów. Nieoczekiwana utrata danych w takim przypadku jest więcej, niż pewna.
  • Dysk twardy, jak każdy inny komponent, z czasem się zużywa. W pewnym momencie nie będziemy w stanie nadpisać kolejnych informacji, co może być w wielu sytuacjach problematyczne.
  • Dysk HDD czy SSD może ulec awarii na skutek posiadanych wad fabrycznych.
  • Dysk może się zepsuć na skutek uszkodzeń mechanicznych (np. upadek z dużej wysokości naszego laptopa/komputera).
  • Dysk może ulec awarii przez nieszczęśliwy wypadek, kiedy np. zalejemy laptopa dużą ilością wody.


Ekspresowa możliwość na przekazanie dużej ilości danych

Przypuśćmy, że chcemy przekazać komuś informacje, które znajdują się na naszym dysku. Może to być autorski program komputerowy, filmy z wesela w rozdzielczości 4K czy inny plik, ważący więcej niż kilkanaście gigabajtów. Wysyłanie takiego pliku mogłoby być problematyczne. Z kolei nasz jedyny pendrive ma 32 GB pojemności, przez co określone dane nie zmieszczą się na ten nośnik. Dysponujemy jednak dodatkowym dyskiem twardym, który może posłużyć nam jako przenośny nośnik danych. Klonowanie otwiera zatem wiele możliwości: od przyspieszenia systemu, przez zabezpieczenie danych, po możliwość łatwego dysponowania informacjami.