Dlaczego Twój wentylator do komputera nie działa? Powodów jest kilka.

Jeżeli Twój wentylator do komputera przestał działać, przyczyn tego problemu może być bardzo wiele. Najważniejszym aspektem jest prawidłowa diagnoza – inaczej wygląda naprawa w sytuacji, gdy komputer jeszcze przed chwilą działał, a inaczej, gdy zatrzymanie się nastąpiło zaraz po montażu nowych części. Zastanówmy się na kilkoma najczęściej spotykanymi przyczynami usterek wentylatora.

Wentylator nie uruchamia się zaraz po montażu (złożeniu) komputera

Każdy lubi zapach dopiero co złożonego komputera, a wiele osób szczególnie uwielbia montować poszczególne części samemu. To wspaniała frajda, jednak ryzyko występujące przy nieodpowiednim złożeniu jest naprawdę spore. Jednym z efektów nieprawidłowo wykonanej pracy może być to, że wentylator do komputera nie działa lub działa nieprawidłowo – kręci się przez chwilę lub w ogóle.

Generalnie w nowych komputerach bardzo trudno jest wpiąć wentylator do nieodpowiedniego gniazda (producenci płyt głównych oraz wentylatorów dbają o to, żeby wtyczka oraz gniazdo pasowały do siebie niczym puzzle), jednak istnieje kilka punktów, na które szczególnie trzeba zawsze zwracać uwagę podczas konstruowania swojego własnego peceta. Pierwszym z nich jest zwracanie uwagi na pozycję gniazdka – kostka kabla zasilającego typu Molex wygląda jak trapez, jednak przy nieuwadze i odpowiednio dużej sile jest niewielka szansa na pechowe włożenie wtyczki zasilającej wentylator ,,na odwrót” (pomylenie plusów z minusami). W takim wypadku wystarczy włożyć wtyczkę w odwrotnej pozycji – ze względu na zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe nic nie powinno się stać elektronice.

Warto pamiętać także o tym, że niektóre gniazda na płycie głównej posiadają 4 piny, a wtyczki wentylatorów mogą mieć 3 piny. Odwrotna sytuacja (wentylator – 4 piny, płyta główna – 3 piny) również jest możliwa. W przypadku pierwszej, jak i drugiej sytuacji wciąż możliwe jest zamontowanie wentylatora. Należy wtedy podpiąć wtyczkę wyłącznie do pinów określonych przez producenta płyty głównej. Należy oczywiście sprawdzić, czy producent w ogóle dopuszcza takie operacje – zdecydowana większość tak, jednak ostatecznie to właśnie ta sytuacja może być powodem, dla którego nasz wentylator do komputera nie działa.

Wentylator nie uruchamia się

Jeżeli wentylator do komputera zacina się, powodem może być inny podzespół
Wentylator uruchamiający się wyłącznie na chwilę, a następnie wyłączający się razem z komputerem może oznaczać poważniejszą usterkę związaną z płytą główną, pamięcią ram lub przede wszystkim z zasilaczem. Niedziałający wentylator będzie więc zaledwie efektem ubocznym czegoś poważniejszego. Zalecamy zmianę konfiguracji (zasilacz, RAM lub karta graficzna) na ostatnią działającą, aby zweryfikować ostatecznego winowajcę problemu.

Wentylator może być… półpasywny

Najdroższy wentylator do komputera to tak zwany wentylator pół-pasywny. W przypadku komputera o dużej obudowie, zimowej pory roku lub po prostu dużej ilości innych wentylatorów, może się okazać, że wentylator ten… w ogóle nie musi działać. Komputery składane przez firmę lub sklep mogą taki wentylator umieścić w naszej konfiguracji bez informowania nas o tym, zwłaszcza w przypadku słabej dostępności części.

Wentylator do komputera głośny lub cichy? Kurz to zazwyczaj główna przyczyna problemów
Jeżeli twój wentylator do komputera jest zbyt głośny lub zbyt cichy (pomimo nagrzewającego się kadłuba obudowy), być może przyczyną jest zalegający wewnątrz urządzenia kurz. Jeżeli czujesz się na siłach, a komputer jest po gwarancji (zwłaszcza stacjonarny, dalece łatwiejszy do rozkręcania), polecamy samodzielne spróbowanie tej czynności. Jeżeli nie, konieczne będzie oddanie laptopa do serwisu. Po naszym dostaniu się do środka obudowy, kurz powinien być widoczny już z daleka – w końcu zaburzenia pracy wentylatora nie biorą się od pojedynczych drobinek, a od sklejonej, zalegającej masy. Najlepiej będzie kurzu pozbyć się za pomocą sprężonego powietrza (dostępny w sklepach RTV/AGD za kilka złotych), w ostateczności kompresorem lub szczoteczką do zębów czy pędzlem – ostatnie dwa przedmioty muszą być nowe, czyste.

Jeżeli żadna z wymienionych metod nie przyniosła pożądanego rezultatu, konieczne jest udanie się do serwisu, który przy użyciu profesjonalnych narzędzi w kilka minut dokona odpowiedniej diagnozy.