Czarny ekran w laptopie – jak to naprawić?

Jeśli ku twoim oczom ukazuje się czarny ekran w laptopie pomimo tego, iż jest włączony, może to wynikać z kilku powodów, które przedstawimy poniżej. Przeanalizujemy możliwe problemy związane z laptopem, które mogą powodować pojawienie się czarnego ekranu bez żadnego ostrzeżenia. Zapraszamy.

Dlaczego ekran laptopa jest czarny? Możliwe przyczyny

Fizyczne uszkodzenie ekranu podczas uruchamiania laptopa

Awaria monitora, karty graficznej, mostka, uszkodzenie przewodów – problemy z tymi częściami skomplikowanego urządzenia, jakim jest laptop, mogą być związane z pojawieniem się czarnego ekranu podczas włączania komputera. W takim przypadku należy osobno sprawdzić monitor i jednostkę systemową, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polega problem.

Jeśli sprawa związana jest z monitorem, zadanie jest bardzo uproszczone, wystarczy zanieść go do serwisu komputerowego. Jeśli jest to wina jednostki systemowej, a więc wszystkich podzespołów znajdujących się w laptopie – należy je wyczyścić. Czarny ekran może pojawić się przez nadmierne zebranie się kurzu we wnętrzu komputera.

Z kolei awaria mostka, części odpowiedzialnej za komunikację między podzespołami komputera wymaga natychmiastowej wizyty w serwisie. Bez dokonania naprawy tej części, chociażby za pomocą stacji lutowniczej ekran pozostanie niedziałający do momentu wymiany bądź naprawy zniszczonego mostka.

Możliwa awaria ustawień sprzętowych

Ten wariant może się przytrafić w momencie losowej awarii ustawień sprzętowych, która może dotknąć każdego. W takim przypadku konieczne jest wykonanie resetu komputera, bez ingerencji w system. Aby wykonać reset, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  1. Odłącz laptop od zasilania;
  2. Wysuń baterię;
  3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez około 15 sekund;
  4. Wyjmij pamięć RAM, wytrzyj styki gumką, pozostaw ją na zewnątrz laptopa przez 5-10 minut, następnie włóż ją z powrotem;
  5. Włóż baterię i podłącz laptop do zasilania.

Następnie czarny ekran nie powinien pojawiać się po włączeniu laptopa. Niestety, to rozwiązanie problemu znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości bardzo rzadko. Najczęściej czarny ekran w laptopie spowodowany jest poważniejszymi uszkodzeniami lub problemami z komputerem na poziomie BIOS-u.

Konfiguracja ustawień BIOS

Problem może powstać w wyniku resetowania, zmiany systemu, flashowania BIOS-u. Należy zresetować w takim przypadku BIOS do ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Podczas uruchamiania laptopa naciśnij klawisz f10/f2 (zależnie od modelu laptopa) przez kilka sekund, aby dostać się do BIOS-u;
Następnie naciśnij f9 i ENTER, aby powrócić do ustawień domyślnych;
Wciskamy klawisz f10 i ENTER – tym samym zapisujemy i restartujemy laptopa.
Należy pamiętać, że ten sposób wymaga od nas działania w „ciemności”, nie widząc, co dzieje się na matrycy.

Czarny ekran Windows 10 i kursor myszki w systemie

System Windows 10 czarny ekran może wywołać poprzez powstanie awarii w systemowym pliku explorer.exe, który odpowiada za włączenie najważniejszych funkcji systemu na ekranie laptopa – pulpitu, paska narzędzi, menadżera plików. Ta awaria może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami, na przykład: wirusami, nieudanymi aktualizacjami, czy zabawą rejestrem.

W takiej sytuacji pomocnym narzędziem może być przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych lub jego sformatowanie. Wciskając Shift 5 razy z rzędu, jesteśmy w stanie uruchomić kombinację Klawiszy Trwałych. Dzięki nim pojawi się okno, przez które możemy wpisać w pasku wyszukiwania odzyskiwanie > Otwórz > przywracanie systemu > dalej.

Następnie komputer uruchomi się ponownie, a system uruchomi się z jednoczesnym rozwiązywaniem problemu. Jeśli ta metoda brzmi nazbyt poważnie, dobrym krokiem będzie zwrócenie się do centrum serwisowego, w którym system lub laptop powinny zostać naprawione.

Czarny ekran z kursorem podczas uruchamiania

Podczas ładowania systemu wciskamy klawisz f8 przez około 10 sekund, następnie przechodzimy do wyboru rozruchu systemu, wybieramy pierwszą pozycję „rozwiązywanie problemów”. Po załadowaniu zauważymy okno „Opcje odzyskiwania systemu”. Klikamy dalej, po czym ukaże się nam dokonanie przywrócenia systemu. Wybieramy pierwszą pozycję, po której uruchomienie środowiska roboczego powinno zostać wykonane automatycznie.

Czarny ekran w laptopie – rozwiązania problemu

Po tych krokach wszystko powinno się ułożyć, a ekran powinien być znowu w pełni działający. Jeśli przedstawione powyżej opcje nie pomogły, próba uruchomienia systemu w trybie awaryjnym lub wysłanie laptopa do centrum serwisowego to korzystne rozwiązania problemu.