Co zrobić, gdy wyłamią się zawiasy w laptopie?

Przypadkowo wyłamałeś zawiasy w swoim laptopie i nie masz pojęcia co z tym zrobić? Cóż, wyłamane zawiasy to dość popularny problem, z którym niełatwo jest się uporać. Jeśli zatem borykasz się obecnie z tą sytuacją i zastanawiasz się, co możesz zrobić, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się co robić, gdy masz wyłamane zawiasy w laptopie. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do dalszej lektury.

Laptop zawiasy – jak sobie z nimi radzić?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę zawiasy laptop, pierwsze co pokaże się Twoim oczom to firmy oferujące naprawę lub wymianę zawiasów w laptopach. Oddanie sprzętu w ręce profesjonalisty jest z pewnością dobrym pomysłem, jednak czy istnieje możliwość samodzielnej naprawy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ to czy dasz rade samodzielnie naprawić swojego laptopa, zależy od czynników takich jak:

  • stan laptopa,
  • poziom uszkodzenia zawiasów,
  • model oraz generacja Twojego sprzętu.

Warto również zaznaczyć, że niemałe znaczenie mają także Twoje umiejętności oraz wiedza na temat urządzeń tego typu.

Dlaczego zawiasy się wyłamują lub pękają?

Choć początkowo może wydawać się, że przyczyną uszkodzonych zawiasów w laptopie jest nieodpowiednie dbanie o tego typu sprzęt, już na wstępie należy jasno podkreślić, że nie jest to jedyny powód, dla którego zawiasy w laptopie pękają lub też wyłamują się. Od czego zatem zależy ich trwałość? Faktem jest, że w znacznej większości przypadków zawiasy psują się pod wpływem nieodpowiedniego zamykania oraz otwierania klapy. Zbyt agresywne ruchy oraz nacisk wywierany na laptop może mieć bardzo negatywne skutki. Wyrwane zawiasy to tylko jeden z wielu problemów, jakie mogą Cię czekać przy długotrwałym korzystaniu z laptopa w nieodpowiedni sposób. Niestety, nawet jeśli starasz się na bieżąco dbać oraz serwisować swoje urządzenie, nie ma gwarancji na to, że zawiasy nie ulegną zniszczeniu w wyniku wypadku. Warto wiedzieć, że zawiasy w urządzeniach elektronicznych mogą również potrzebować wymiany ze względu na swój staż pracy. Co to znaczy? Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, w której musiałeś nasmarować lub całkowicie wymienić zawiasy w drzwiach, szafkach lub lodówce. W przypadku wyżej wymienionych przedmiotów o złym stanie zawiasów najczęściej informowały specyficzne dźwięki. Laptopy działają na podobnej zasadzie. Choć skrzypienie zawiasów w urządzeniach elektronicznych zdarza się stosunkowo rzadko (ale nie nigdy!), to różnica w ich pracy jest zauważalna. Zawiasy należy wymienić (lub naprawić) już przy pierwszych oznakach nieprawidłowego działania.

Problemy współistniejące

Choć sam fakt wyłamanych zawiasów jest wystarczająco uciążliwy, częstym przypadkiem są tak zwane problemy współistniejące, które towarzyszą wyłamanym zawiasom. Do najczęstszych uszkodzeń tego typu należy oczywiście pęknięta obudowa (zwłaszcza w okolicach ekranu). Dobrą wiadomością jest fakt, że pękniętą lub też nadpękniętą obudowę można w łatwy sposób skleić. Jeśli ramka od Twojego laptopa jest jedynie delikatnie nadpęknięta, możesz naprawić ją sam bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli jednak zauważyłeś charakterystyczne odpryski oraz ubytki w obudowie jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się wizyta w profesjonalnym serwisie.

Dlaczego wraz z zawiasami pękają inne części laptopa?

Podczas uszkodzenia zawiasu klapa od laptopa nie otrzymuje odpowiedniego podparcia oraz stabilizacji, przez co gwałtownie opada na klawiaturę. Między innymi właśnie gwałtowny upadek jest powodem, dla którego wraz z zawiasami psują się również inne elementy laptopa. Innym istotnym powodem może okazać się nieodpowiednie nachylenie ekranu lub źle zamontowane zawiasy.

Klejenie urwanych zawiasów

Jeśli uszkodzenie zawiasów w laptopie nie jest duże, możesz skleić je specjalistycznym klejem, który dostaniesz w każdym sklepie z urządzeniami RTV oraz AGD. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie chwilowe, a Twój problem powróci. Urwane zawiasy w laptopie powinny być wymienione. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości zawiasy przeznaczone do Twojego modelu laptopa oraz specjalistyczny sprzęt taki jak na przykład chusteczki do urządzeń elektronicznych. Warto wiedzieć, że wyłamane zawiasy często wiążą się również z pęknięciami obudowy lub nawet ekranu. W takiej sytuacji oddanie swojego laptopa do serwisu jest koniecznością.